Event URN:
303284
Start date:
Sun, 29th Dec 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Odd Down Cycling Circuit
Bloomfield Road, Bath, BA2 2NU
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Mon, 23rd Dec 2013
Event promoted by:
Bath Cycling Club ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://bathcc.net/
Event organiser:
Mr Simon Oddy
07969 088506
bathcc1@littlecedar.co.uk
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
Please note that there is limited parking at the circuit. On race day there may be a market, or sporting events on the playing fields. You may therefore need to find other parking arrangements - note the park and ride is free to park and only approx. 1km away from the circuit.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 10:00 Go-Race (Women only) Go-Race None 4th, N/A 30 mins
29 Dec 13 11:00 Regional Masters C+ Regional Masters C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 40 mins
29 Dec 13 12:00 4th Cat Only Regional C+ Band 5 4th 40 mins
29 Dec 13 13:00 2/3/4 Regional C+ Band 5 2nd, 3rd, 4th 01 hr

View All

Number 4 in the winter series of events at the Odd Circuit in Bath.

Entries available on the line.

Event Location:

Bloomfield Road,
Bath,
BA2 2NU

Race: Go-Race (Women only)

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 10:00 Go-Race None 4th, N/A 30 mins

Race: Regional Masters C+

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 11:00 Regional Masters C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 40 mins

Race: 4th Cat Only

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 12:00 Regional C+ Band 5 4th 40 mins

Race: 2/3/4

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 13:00 Regional C+ Band 5 2nd, 3rd, 4th 01 hr

Confirmed Results

Race name: Regional Masters C+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Russell Strada Cycles Finished 2nd 10
2 Gary Sheppard Bath Cycling Club Finished 3rd 8
3 Steven Cottington Cadence RT Finished 2nd 7
4 Justin Belcher Banbury Star CC Finished 2nd 6
5 David Hutchison VC St Raphael Finished 3rd 5
6 Andy Edwards Kingston Wheelers CC Finished 2nd 4
7 Peter Phillips Bath Cycling Club Finished 3rd 3
8 Charles Sanders Cadence RT Finished 3rd 2

Confirmed Results

Race name: 4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Stoyle Bath Cycling Club Finished 3rd 10
2 Paolo Sweenie Bristol South CC Finished 4th 8
3 Simon Martin Bath Cycling Club Finished 4th 7
4 Andrew Henderson Westbury Wheelers Finished 3rd 6
5 Giles Prentice Velo Club Walcot Finished 3rd 5
6 James Meakin Salisbury Road and Mountain CC Finished 4th 4
7 Charlie Osmerod Finished 0
8 Lee Davies VC Bristol Webbs of Warmley Finished 4th 2
9 David Arthur Bristol RC Finished 4th 1
10 Matthew Dale VC Bristol Webbs of Warmley Finished 4th 1

Confirmed Results

Race name: 2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Billings VC St Raphael Finished 3rd 10
2 Alec Rumball Bath Cycling Club Finished 3rd 8
3 David Janes Westbury Wheelers Finished 3rd 7
4 Ashley Hutchison VC St Raphael Finished 3rd 6
5 Simon Coles Norwood Paragon CC Finished 2nd 5
6 Stuart Thompson VC St Raphael Finished 2nd 4
7 Cameron Thompson VC St Raphael Finished 2nd 3
8 Matthew Callaghan Gloucester City CC Finished 2nd 2
9 Jonathan Fowles Velo Club Walcot Finished 3rd 1
10 Matthew Woods Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 3rd 1
11 Thomas Marshall Velo Club Walcot Finished 2nd 0
12 John Russell Strada Cycles Finished 2nd 0
13 Kevin Baker Finished 3rd 0
14 George Fowler 1st Chard Whls Finished 3rd 0
15 Luke Nolan Westbury Wheelers Finished 2nd 0
16 Carl Luke Finished 2nd 0

Provisional Results

Race name: Go-Race (Women only)asdf

Race Cancelled

Provisional Results

Race name: Regional Masters C+asdf

1. John Russell

2. Gary Sheppard

3. Steven Cottongton

4. Justin Belcher

5. David Hutchison

6. Andy Edwards

7. Pete Phillips

8. Charles Sanders

Provisional Results

Race name: 4th Cat Onlyasdf

1. David Stoyle

2. Paolo Sweendog

3. Simon Martin

4. Andy Henderson

5. Giles Prentice

6. James Meakin

7. Charlie Osmerod

8. Lee Davies

9. Ben Arthur

10. Matthew Dale

Provisional Results

Race name: 2/3/4asdf

1. David Billings

2. Alec Rumball

3. David Janes

4. Ashley Hutchison

5. Simon Coles

6. Stuart Thompson

7. Cameron Thompson

8. Matt Callaghan

9. Jonathan Fowles

10. Matt Woods

11. Tom Marshall

12. John Russell

13. Kevin Baker

14. George Fowler

15. Luke Nolan

16. Carl Luke