Scottish Cycling National Track League 2013/2014 - 11th December

Track League , Glasgow – Wednesday, 11 Dec 2013

Event Summary

Event Overview

This track league will be run with 5 groups according to ability.    If you are an established track league rider please enter the group you have been placed in previously.    The League at present is Scratch Races, Devils and Points races.   Racing starts at 6:45 with riders being able to access the track for warm up from 6.00.  Sign on closes at 6.30 prompt.

Event Details

Event URN:

302338

Start Date:

Wed, 11th Dec 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG
View map

Entry close date

Sun, 24th Mar 2013

Results

Confirmed Results

Race 1 A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 1 A Scratch - Results
1.  David Lines MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Philip Trodden City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stuart Balfour Ronde Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 2 Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 2 Youth Scratch - Results
1.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Lewis Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stuart Paterson East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Race 3 B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 3 B Scratch - Results
1.  Andy Brown Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ronnie Burns VC Glasgow South Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alistair Mackintosh Musselburgh RCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 4 C Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 4 C Points - Results
1.  Alexander Kinsley Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alwyn Joy Glasgow United CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Gourlay Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 5 D Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 5 D Scratch - Results
1.  Ross Dymock Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Stuart Grady Finished 3rd 0

2. Stuart Grady -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Luis Coutinho Angus Bike Chain Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 6 A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 6 A Points - Results
1.  Mark Stewart Finished 0

1. Mark Stewart -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Stuart Balfour Ronde Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Philip Trodden City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Race 7 B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 7 B Scratch - Results
1.  Rhys Donnelly Glasgow Riderz Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Luke Devereux Glasgow MTB Club (GMBC) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kayleigh Brogan Team Thomsons Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Race 8 Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 8 Youth Devil - Results
1.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Stuart Paterson East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Calum Shackley Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Race 9 C Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 9 C Scratch - Results
1.  Ray Hicks Glasgow Green Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Richard McGhee Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alwyn Joy Glasgow United CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 10 D Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 10 D Points - Results
1.  Ross Dymock Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Stuart Grady Finished 3rd 0

2. Stuart Grady -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Fraser Glasgow Nightingale CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 11 A Scratch (with Derny)

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 11 A Scratch (with Derny) - Results
1.  Chris Smart GTR - Return To Life Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Stuart Balfour Ronde Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Calum Watson Roch Valley Raiders Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 12 Youth Scracth

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 12 Youth Scracth - Results
1.  Ewan Mathieson Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Fraser Knox Finished N/A 0

2. Fraser Knox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lewis Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 13 B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 13 B Points - Results
1.  Lewis Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alistair Mackintosh Musselburgh RCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jason Barnes Glasgow Nightingale CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 14 C Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 14 C Scratch - Results
1.  Iain McTavish Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Lewis Grieve Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alexander Kinsley Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Race 15 D Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 15 D Scratch - Results
1.  Stuart Grady Finished 3rd 0

1. Stuart Grady -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Farrell East Kilbride Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ross Dymock Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries Close 6pm on Sunday before each meeting. All riders must have been have a gone through the track accreditation process for the Sir Chris Hoy Velodrome (through Glasgow Life) or have accreditation to another track in the UK. All riders must have a Silver level membership and should bring their membership card with them on the night.

The Races

GROUP A (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
GROUP A (Seniors) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 18:45
Regional C, None
GROUP B (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
GROUP B (Seniors only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
Regional C, None
03 hr
GROUP C (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
GROUP C (Seniors only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
Regional C, None
03 hr
GROUP D (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
GROUP D (Seniors only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
Regional C, None
03 hr
SENIOR NEW TO TRACK LEAGUE Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
Regional C, None
03 hr
YOUTH and JUNIOR NEW TO TRACK LEAGUE Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
Regional C, None
03 hr
YOUTH ONLY GROUP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Youth Only Track League Youth --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
Youth Only, Track League Youth
03 hr
Race 1 A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:00 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:00
Regional C, None
Race 2 Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:01 Youth Only None ---
Wed 11/12/13 – 19:01
Youth Only, None
Race 3 B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:03 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:03
Regional C, None
Race 4 C Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:04 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:04
Regional C, None
Race 5 D Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:05 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:05
Regional C, None
Race 6 A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:06 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:06
Regional C, None
Race 7 B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:07 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:07
Regional C, None
Race 8 Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:08 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:08
Regional C, None
Race 9 C Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:09 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:09
Regional C, None
Race 10 D Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:10 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:10
Regional C, None
Race 11 A Scratch (with Derny) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:11 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:11
Race 12 Youth Scracth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:12 Youth Only None ---
Wed 11/12/13 – 19:12
Youth Only, None
Race 13 B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:13 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:13
Regional C, None
Race 14 C Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:14 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:14
Regional C, None
Race 15 D Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:15 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:15
Regional C, None

Event Summary

Event Overview

This track league will be run with 5 groups according to ability.    If you are an established track league rider please enter the group you have been placed in previously.    The League at present is Scratch Races, Devils and Points races.   Racing starts at 6:45 with riders being able to access the track for warm up from 6.00.  Sign on closes at 6.30 prompt.

Event Details

Event URN:

302338

Start Date:

Wed, 11th Dec 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG
View map

Entry close date

Sun, 24th Mar 2013

Results

Confirmed Results

Race 1 A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 1 A Scratch - Results
1.  David Lines MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Philip Trodden City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stuart Balfour Ronde Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 2 Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 2 Youth Scratch - Results
1.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Lewis Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Stuart Paterson East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Race 3 B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 3 B Scratch - Results
1.  Andy Brown Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ronnie Burns VC Glasgow South Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alistair Mackintosh Musselburgh RCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 4 C Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 4 C Points - Results
1.  Alexander Kinsley Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alwyn Joy Glasgow United CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Gourlay Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 5 D Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 5 D Scratch - Results
1.  Ross Dymock Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Stuart Grady Finished 3rd 0

2. Stuart Grady -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Luis Coutinho Angus Bike Chain Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 6 A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 6 A Points - Results
1.  Mark Stewart Finished 0

1. Mark Stewart -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Stuart Balfour Ronde Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Philip Trodden City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Race 7 B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 7 B Scratch - Results
1.  Rhys Donnelly Glasgow Riderz Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Luke Devereux Glasgow MTB Club (GMBC) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kayleigh Brogan Team Thomsons Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Race 8 Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 8 Youth Devil - Results
1.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Stuart Paterson East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Calum Shackley Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Race 9 C Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 9 C Scratch - Results
1.  Ray Hicks Glasgow Green Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Richard McGhee Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alwyn Joy Glasgow United CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 10 D Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 10 D Points - Results
1.  Ross Dymock Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Stuart Grady Finished 3rd 0

2. Stuart Grady -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Fraser Glasgow Nightingale CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 11 A Scratch (with Derny)

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 11 A Scratch (with Derny) - Results
1.  Chris Smart GTR - Return To Life Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Stuart Balfour Ronde Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Calum Watson Roch Valley Raiders Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 12 Youth Scracth

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 12 Youth Scracth - Results
1.  Ewan Mathieson Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Fraser Knox Finished N/A 0

2. Fraser Knox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lewis Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 13 B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 13 B Points - Results
1.  Lewis Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alistair Mackintosh Musselburgh RCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jason Barnes Glasgow Nightingale CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 14 C Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 14 C Scratch - Results
1.  Iain McTavish Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Lewis Grieve Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alexander Kinsley Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Race 15 D Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 15 D Scratch - Results
1.  Stuart Grady Finished 3rd 0

1. Stuart Grady -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Farrell East Kilbride Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ross Dymock Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries Close 6pm on Sunday before each meeting. All riders must have been have a gone through the track accreditation process for the Sir Chris Hoy Velodrome (through Glasgow Life) or have accreditation to another track in the UK. All riders must have a Silver level membership and should bring their membership card with them on the night.

The Races

GROUP A (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
GROUP A (Seniors) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 18:45
Regional C, None
GROUP B (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
GROUP B (Seniors only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
Regional C, None
03 hr
GROUP C (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
GROUP C (Seniors only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
Regional C, None
03 hr
GROUP D (Junior and Youth A - only enter here if it has been agreed with SC Head Coach) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
GROUP D (Seniors only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
Regional C, None
03 hr
SENIOR NEW TO TRACK LEAGUE Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
Regional C, None
03 hr
YOUTH and JUNIOR NEW TO TRACK LEAGUE Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Regional C None --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
Regional C, None
03 hr
YOUTH ONLY GROUP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 18:45 Youth Only Track League Youth --- 03 hr
Wed 11/12/13 – 18:45
Youth Only, Track League Youth
03 hr
Race 1 A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:00 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:00
Regional C, None
Race 2 Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:01 Youth Only None ---
Wed 11/12/13 – 19:01
Youth Only, None
Race 3 B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:03 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:03
Regional C, None
Race 4 C Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:04 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:04
Regional C, None
Race 5 D Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:05 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:05
Regional C, None
Race 6 A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:06 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:06
Regional C, None
Race 7 B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:07 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:07
Regional C, None
Race 8 Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:08 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:08
Regional C, None
Race 9 C Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:09 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:09
Regional C, None
Race 10 D Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:10 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:10
Regional C, None
Race 11 A Scratch (with Derny) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:11 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:11
Race 12 Youth Scracth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:12 Youth Only None ---
Wed 11/12/13 – 19:12
Youth Only, None
Race 13 B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:13 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:13
Regional C, None
Race 14 C Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:14 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:14
Regional C, None
Race 15 D Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/12/13 19:15 Regional C None ---
Wed 11/12/13 – 19:15
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk