Giro d'Fowlmead (Thanet RC - Youth Regional Road Races)

Closed Circuit , Deal – Saturday, 10 May 2014

Event Summary

Event Overview

Youth events promoted by Thanet RC

Event Details

Event URN:

300582

Start Date:

Sat, 10th May 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Betteshanger Country Park, Sandwich Road, Deal, Kent, CT14 0BF
View map

Entry close date

Sun, 4th May 2014

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Alex Dack Thanet RC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Joshua Milnes Thanet RC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Jude McGreevy Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Lughaidh Cook Finished 0

5. Lughaidh Cook -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Samuel Finch Finished 0

6. Samuel Finch -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Carys Lloyd San Fairy Ann CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Kerys Baker Team Darenth Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Anna Lloyd San Fairy Ann CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Alfie Wood Wigmore CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Lloyd San Fairy Ann CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Henry-James Finch Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Freya Cook Thanet RC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Shannon Neame Thanet RC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jody Coxon 4T+ Cyclopark Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Lance Childs Thanet RC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Flynn Robinson Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Kaine Petrie Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Archie Sloan VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  George Pittock Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jack Hill Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Stanley Platts VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Megan MacMahon Team Darenth Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Hannah Bennett Thanet RC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Ella Baker Team Darenth Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Holly Saunders Wigmore CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Luke Mitchie 4T+ Cyclopark Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Toby Anderton Thanet RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  George Sloan VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Aaron Stone Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Luke Hill Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Griffiths Thanet RC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Melanie Cook Thanet RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Dylan Thomas Palmer Park Velo RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Robinson Thanet RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Nixon VO2 Development Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Tom Easley Crawley Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Toby Martin 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  George Finch PMR Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Ben Foames Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Oliver Dickson Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  George Edmondson Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Haydon Davis Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  David Redmond Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Reef Langman Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Daniel Martin Thanet RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Tia Neame Thanet RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Anna Saunders Wigmore CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 10:30 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 10/05/14 – 10:30
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 10/05/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 10:50 Youth Only Youth --- 8km / 5 miles
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Sat 10/05/14 – 10:50
Youth Only, Youth
8km / 5 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 10/05/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 11:10 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Sat 10/05/14 – 11:10
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 10/05/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 11:45 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sat 10/05/14 – 11:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 10/05/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 11:45 Youth Only Youth A 26km / 16 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sat 10/05/14 – 11:45
Youth Only, Youth | A
26km / 16 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 10/05/14 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

Youth events promoted by Thanet RC

Event Details

Event URN:

300582

Start Date:

Sat, 10th May 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Betteshanger Country Park, Sandwich Road, Deal, Kent, CT14 0BF
View map

Entry close date

Sun, 4th May 2014

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Alex Dack Thanet RC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Joshua Milnes Thanet RC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Jude McGreevy Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Lughaidh Cook Finished 0

5. Lughaidh Cook -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Samuel Finch Finished 0

6. Samuel Finch -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Carys Lloyd San Fairy Ann CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Kerys Baker Team Darenth Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Anna Lloyd San Fairy Ann CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Alfie Wood Wigmore CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Lloyd San Fairy Ann CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Henry-James Finch Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Freya Cook Thanet RC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Shannon Neame Thanet RC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jody Coxon 4T+ Cyclopark Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Lance Childs Thanet RC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Flynn Robinson Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Kaine Petrie Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Archie Sloan VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  George Pittock Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jack Hill Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Stanley Platts VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Megan MacMahon Team Darenth Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Hannah Bennett Thanet RC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Ella Baker Team Darenth Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Holly Saunders Wigmore CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Luke Mitchie 4T+ Cyclopark Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Toby Anderton Thanet RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  George Sloan VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Aaron Stone Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Luke Hill Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Griffiths Thanet RC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Melanie Cook Thanet RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Dylan Thomas Palmer Park Velo RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Robinson Thanet RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Nixon VO2 Development Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Tom Easley Crawley Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Toby Martin 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  George Finch PMR Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Ben Foames Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Oliver Dickson Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  George Edmondson Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Haydon Davis Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  David Redmond Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Reef Langman Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Daniel Martin Thanet RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Tia Neame Thanet RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Anna Saunders Wigmore CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 10:30 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 10/05/14 – 10:30
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 10/05/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 10:50 Youth Only Youth --- 8km / 5 miles
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Sat 10/05/14 – 10:50
Youth Only, Youth
8km / 5 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 10/05/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 11:10 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Sat 10/05/14 – 11:10
Youth Only, Youth
13km / 8 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 10/05/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 11:45 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sat 10/05/14 – 11:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 10/05/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 11:45 Youth Only Youth A 26km / 16 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sat 10/05/14 – 11:45
Youth Only, Youth | A
26km / 16 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/05/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 10/05/14 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk