Event URN:
300339
Start date:
Sun, 5th Jan 2014
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Fairthorne Manor
Curdridge, Southampton, SO30 2GH
( View map )
Series:
Wessex League
Online Entry FAQs
Entry close date
Fri, 3rd Jan 2014
Event promoted by:
Fareham Wheelers Cycling Club ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Phillip Chinn
63 Kiln Road
Fareham
Hampshire
PO16 7UH
01329234975
phillipchinn@hotmail.com
Cheques payable to:
Fareham Wheelers CC
Info for Riders:
This is a new course and venue, made up of rolling grassland, woodland and some tarmac. there are good facilities, a toilet and shower block, a club house with catering and licensed bar with further changing and toilet/showering. plenty of parking right by sign on and the start/finish line. and if you want to you can camp over night before or after event just let me know if you require this.
Race supporters http://www.solent-cycles.co.uk/ will be on site with basic workshop facilities and spares.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
5 Jan 14 14:00 Seniors Category B CX Band 4 Senior
5 Jan 14 12:45 Veterans 40-49 Category B CX Band 4 Vet 40-49
5 Jan 14 12:45 Veterans 50+ Category B CX Band 4 Vet 50+
5 Jan 14 12:45 Juniors Category B CX Band 6 Junior

View All

Event Location:

Curdridge,
Southampton,
SO30 2GH

Race: Seniors

View Entrants

Online entry closed 1 year 4 months 18 days 23 hours 19 minutes 52 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jan 14 14:00 Category B CX Band 4 Senior ---

Race: Veterans 40-49

View Entrants

Online entry closed 1 year 4 months 18 days 23 hours 19 minutes 52 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jan 14 12:45 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Veterans 50+

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jan 14 12:45 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Race: Juniors

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jan 14 12:45 Category B CX Band 6 Junior ---

Race: Women

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jan 14 12:45 Category B CX Band 5 Junior, Senior, Vete... ---

Race: Youth

View Entrants

Online entry closed 1 year 4 months 18 days 23 hours 19 minutes 52 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jan 14 11:45 Category B CX Band 4 Youth ---

Race: Under-12s

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jan 14 11:00 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Novice 16+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jan 14 11:47 Go-Cross None N/A ---

Our race supporters Solent Cycles

Posted 30/11/2013

http://www.solent-cycles.co.uk/

Wessex cyclocross league

Posted 30/11/2013

http://www.wessexcx.co.uk/

Provisional Report and Results

Posted 05/01/2014 - British Cycling

Matt Macdonald defies the odds to win in Wessex after mechanical problem.. [more]


Confirmed Results

Race name: Seniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matt Macdonald Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Senior 20
2 Joe Hickerton Finished Senior 0
3 James Cotty I-Ride.co.uk Finished Senior 12
4 Richard Lewis Cycle Club Basingstoke Finished Senior 9
5 James Brett Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished Senior 7
6 Karl Norfolk Pedalon.co.uk Finished Senior 5
7 Aaron Collins Cotswold Veldrijden Finished Senior 4
8 Jason Burkinshaw Blazing Saddles Cycles Finished Senior 3
9 Michael Miach Pretorius Bikes Finished Senior 2
10 Stuart Thompson VC St Raphael Finished Senior 1
11 Chris Dobson Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Senior 0
12 Alexander Forrester Hargroves Cycles - Ridley RT Finished N/A 0
13 Phil Wilks Hargroves Cycles CC Finished Senior 0
14 Darren Lewis Reading CC Finished N/A 0
15 Nathan Marks Finished Senior 0
16 Barry Harvey Blazing Saddles Cycles Finished Vet 40-49 0
17 Thomas Treagus Hargroves Cycles CC Finished Senior 0
18 Darren Sell Sotonia CC Finished N/A 0
19 Joseph Andrews Fareham Wheelers Cycling Club Finished Junior 0
20 David Belcher Sotonia CC Finished N/A 0
21 Gordon Bushell Finished 0
22 Ashley Morris Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
23 Peter Hailwood Fareham Wheelers Cycling Club Finished Senior 0
24 Paul Osborne Finished 0
Steve Kirk Sotonia CC Did not finish Senior 0
Matthew Wakeford WyndyMilla Did not finish Senior 0

Confirmed Results

Race name: Veterans 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sean Williams Finished Vet 40-49 20
2 Keith Sheridan Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 16
3 Robin Wilmott Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 12
4 Stuart Pickering www.cyclelogic.co.uk Finished Vet 40-49 9
5 Graham Rogerson Army Cycling Union Finished Vet 40-49 7
6 Tim Hyde G.S. Henley Finished Vet 40-49 5
7 Gary Barlow Reading CC Finished Vet 40-49 0
8 Chris Hutchings Velo Club Venta Finished Vet 40-49 3
9 Peter Hutchinson Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 2
10 Craig Hay Finished N/A 0
11 Edward Gurney Velo Club Venta Finished Vet 40-49 0
12 Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 0
13 Robert Carter Velo Club Venta Finished Vet 40-49 0
14 Martin Winter Twickenham CC Finished Vet 40-49 0
15 Paul Thomas Velo Club Venta Finished Vet 40-49 0
16 Gareth Dridge Southdown Velo Finished N/A 0
17 Mark Shepherd Banjo Cycles Finished Vet 40-49 0
18 Jez Hart Sotonia CC Finished Vet 40-49 0
19 James Pilgrim-Morris G.S. Henley Finished Vet 40-49 0
20 Will Solomon Finished 0
21 Andre Posthuma North Hampshire RC Finished N/A 0
22 Robert Tutt GS Europa Finished N/A 0
23 Philip Clacy Finished Vet 40-49 0
24 Alex Johnson Finished 0
25 Shaun Smart Southdown Velo Finished Vet 40-49 0
26 Kim Lassiter Cotswold Veldrijden Finished N/A 0
27 Dean Prosser Hargroves Cycles CC Finished N/A 0
28 Harjinder Obhi North Hampshire RC Finished N/A 0
29 Andy Tucker Newbury RC Finished Vet 40-49 0
30 David Wilkinson Finished 0
31 Andy Stevenson Finished Vet 40-49 0
32 Sly Jennings Finished 0
33 Dave Sekington Finished 0
34 Steve Cook Finished 0
35 Mark Adams Finished 0
36 Stephen Roche Finished 0
Sean Bolton Cotswold Veldrijden Did not finish Vet 40-49 0
Phillip Chinn Fareham Wheelers Cycling Club Did not finish Vet 40-49 0
Simon Meadwell Bournemouth Jubilee Wheelers Did not finish Vet 40-49 0

Confirmed Results

Race name: Veterans 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tim Costello Southdown Velo Finished Vet 50+ 20
2 Martyn Dymond Finished Vet 50+ 16
3 Anthony Dyment North Hampshire RC Finished Vet 50+ 12
4 Andy Smith Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 9
5 Duncan Schwier Twickenham CC Finished Vet 50+ 7
6 Stuart Gough Portswood Cycles Race Team Finished Vet 50+ 0
7 Richard Bremner North Hampshire RC Finished Vet 50+ 4
8 Geoffrey Booker Oxonian CC Finished N/A 3
9 Paul Banner Kingston Wheelers CC Finished Vet 50+ 2
10 John Phillips Sotonia CC Finished Vet 50+ 1
11 Mark Allen Finished 0
12 Murray Quiney Southdown Velo Finished Vet 50+ 0
13 David Jowett Chapel Tri-Stars Finished N/A 0
14 Angus Fileman Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
15 Joseph Giret G.S. Henley Finished Vet 50+ 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Andrews Fareham Wheelers Cycling Club Finished Junior 3
2 Kieran Woods Charlotteville CC Finished Junior 2
3 Harry Hailwood Fareham Wheelers Cycling Club Finished Junior 1

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Claire Smith Cotswold Veldrijden Finished Veteran 3
2 Tracy Cornell Finished 0
3 Sol Findley Twickenham CC Finished Veteran 1
4 Zoe Sheehan Cotswold Veldrijden Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Edward Gronbech Oxford City RC Finished Youth 20
2 Charlie Cooper Chapel Tri-Stars Finished Youth 16
3 Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Youth 12
4 Erin Baker Southdown Velo Finished Youth 9
5 Ieuan Woods Charlotteville CC Finished Youth 7
6 Abbie Manley Chapel Tri-Stars Finished Youth 6
7 Alderney Baker Southdown Velo Finished Youth 4
8 Jay Allen Palmer Park Velo RT Finished Youth 5
9 Barney Clacy Chapel Tri-Stars Finished Youth 4
10 Harry Dridge Southdown Velo Finished Youth 3
11 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished Youth 3
12 Lou Otway Finished 0
13 Fletcher Adams Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Youth 1
14 Paul Frisby Finished 0
15 Patryk Ruck Finished 0
16 Martin Pegler Qecp Trail Collective Finished N/A 0
17 Rachel Thompson Finished Youth 2
18 Lucy Gadd Poole Whls CC Finished Youth 1
19 Gordon Richardson Finished 0
20 Jennifer Forrester Finished N/A 0
21 Amy Perryman Solent Pirates Finished Youth 0
22 Ashley Winton Finished Vet 40-49 0
23 Natalie Moore Swindon RC Finished Youth 0
24 Jonathan Plummer Velo Club Venta Finished N/A 0
25 Charlotte Winton Finished Veteran 0
Jon Taylor Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Under-12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rowan Turner Finished Under 12 0
2 Gabriel Banner Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
3 Jed Smithson Oxonian CC Finished Under 12 0
4 Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
5 Madeline Cooper Chapel Tri-Stars Finished Under 12 0
6 Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
7 Sam Graham Finished 0
8 Ben Fox Charlotteville CC Finished Under 12 0
9 Adam Potter I-Team Cyclists' Club Finished Under 12 0
10 Tyler Smith Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
11 Felix Clacy Chapel Tri-Stars Finished Under 12 0
12 Poppy Pattinson Solent Pirates Finished Under 12 0
13 Amy Canteld Finished 0
14 Eli Pickering One and All Cycling Finished Under 12 0
15 Ethan Spiers Finished Under 12 0
16 Jamie Tutt Finished 0
17 James Brown Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
18 Flynn Taylor Finished 0
19 Pascal Giret G.S. Henley Finished Under 12 0
20 Melissa Cooper Chapel Tri-Stars Finished Under 12 0
21 Callum Robins Solent Pirates Finished Under 12 0
22 Jamie Whitcher Solent Pirates Finished Under 12 0
23 Leo Sttrzakkr Finished 0
24 Niamh Murphy Finished 0
25 Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished Under 12 0
26 George Mahone Finished 0
27 Alexander Winton Finished Under 12 0
28 Annabelle Cooke Finished 0
29 Isabella Cooke Finished 0
30 Elise Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
31 William Dunn Finished 0
32 Ellen Phillips Finished 0
33 Jonny Pickering One and All Cycling Finished Under 12 0
34 Thomas Johnson Finished 0
35 Douglas Forrester Finished Under 12 0
36 Zoe Nicholls Finished 0
37 Daisy Pattinson Finished 0
Ben Nicholls Did not finish 0
Massie Winton Did not finish 0
Billy Winton Did not finish Under 12 0