Event URN:
299051
Start date:
Sun, 29th Dec 2013
Event Type:
Track (Competitive)
Venue:
Newport Velodrome
Newport International Sport Village, Velodrome Way, Newport, Gwent, NP19 4RB
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Tue, 24th Dec 2013
View other events promoted by this organiser
Event website:
http://Tricyclesports.co.uk
Event organiser:
Mr Paul Gittings
58 Battle Square
Reading
RG30 1AL
07973 960627
pgittings@hotmail.com
Cheques payable to:
Tricyclesports
Download Entry Form
Info for Riders:
Events include:
2013 BC National Derny Championships (Only open to those who signed on for the original event)
Men's and Women's Keirin
Men's and Women's scratch
Course de Prime
Devil Take the Hindmost
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 17:00 Christmas Cracker Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 04 hr
29 Dec 13 10:00 Men's National Derny Championships - 30km Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, ...
29 Dec 13 10:00 Women's National Derny Championships - 15km Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, ...
29 Dec 13 10:01 Open Scratch Race (Gp A) - 12 Laps Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...

View All
Tricyclesports.co.uk is promoting a new event, the Christmas Cracker,  which takes place on Sunday December 29 at Newport Velodrome. 
This will be a chance to get some mid winter racing under the belt with a varied programme of events, including the rescheduled 2013 National Derny Championships. 
Other entrants can take their pick from a mix of sprint and endurance events, including a series of men's and women's keirin races,  short scratch and point races, a course de prime and devil take the hindmost.  A detailed programme will be announced nearer the date.
Racing starts at 5pm with a 9pm finish
Event enquiries: pgittiings@hotmail.com - 07973 960627

Event Location:

Newport International Sport Village,
Velodrome Way,
Newport,
Gwent,
NP19 4RB

Race: Christmas Cracker

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 17:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 04 hr

Race: Men's National Derny Championships - 30k...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 10:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's National Derny Championships - 1...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 10:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Open Scratch Race (Gp A) - 12 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 10:01 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Open Scratch Race (Gp B) - 12 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 10:02 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Scratch Race - 12 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 10:02 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's Keirin Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 10:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Keirin Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 10:04 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Open Points Race (Gp A) - 16 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 10:05 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Open Points Race (Gp B) - 16 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 10:06 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Points Race - 16 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 10:07 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Open Scratch Race (Gp A/B) - 20 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 10:08 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Scratch Race - 12 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Dec 13 10:09 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Back to News & Articles

Archibald and Holland-Leader crowned Derny champions

Date: 08/01/2014 10:21

Source: Paul Gittings

Photo Gallery

Katie Archibald and James Holland-Leader were crowned National Derny Champions in a thrilling finale to the 2013 season at the Wales National Velodrome.

 

Archibald added to her growing reputation with a commanding ride in the 15k women's race, paced to the front by Ian Smith and was never seriously challenged.

 

Behind Archibald there was a battle-royale for second place between defending champion Hannah Walker, paced by George Gilbert, and multi-world masters champion Janet Birkmyre with Graham Bristow.

 

In the closing stages, Walker could not find the legs to come around Birkmyre, who rode clear for a superb and deserved second place.

 

Behind them, Niki Dukes-Kovacs in her first race at this level, mixed it early on with the big guns in the 60-lapper and rode to a fine fourth place with Tony Hibbert.

 

Archibald's winning time of 16 minutes 42 seconds reflected her stellar form at the moment and she joins an illustrious group of former winners, who include fellow GB team pursuit stars Laura Trott and Dani King, as well as Victoria Pendleton.

 

King, who raced in the supporting programme, was on hand to present the trophy to Archibald, named in honour of John Dennis, who died earlier this year, but did so much to promote derny racing in the UK.

 

The men's race, for the Ron Pugsley trophy, developed into a three-way battle between Holland-Leader (Prestige VC), Symon Lewis and Phil Trodden, who had made the long journey south from Scotland with pacer Davie Urquhart.

 

Lewis (Nuun Sigma Sport London) spent much of the 120 laps at the front with pacer Gilbert with Holland-Leader and Graham Bristow tracking them and Trodden in close attendance.

 

With a dozen laps to go, Holland-Leader made his move, coming around Lewis and surging clear. Trodden could also not respond.  

 

He crossed the line a lap up to claim the title for the first time with Lewis and Trodden making up the rest of the podium.

 

Oliver Hitchings combined with Simon Layfield to finish best of the rest in a fast race in indoor conditions at Newport, the winning time 31 minutes 36 seconds.

 

The event, promoted by tricyclesports.co.uk, also featured a string of top class supporting races with King and Jon Mould (Team USN) stretching their legs to good effect ahead of the 2014 season.

 

King won the women's scratch and points races, but had to give second best to Archibald in the Keirin final, the Scot showing remarkable powers of recovery after her derny effort and also mixing it with the men in the open points race.

 

Mould won both men's scratch races, but was pushed all the way by youngster Tristan Robbins (BH-Solidor-Wamyouth) in the 20-lapper. Robbins won the opening scratch in his group and his points race.

 

Mould was denied a hat-trick in the men's keirin final, with the judges awarding the verdict to Max Nethell (County Cycles Racing) in a very tight finish.

 

Walker rounded off the evening by edging out Abbie Dentus in the final event, a 12-lap scratch.

 



Confirmed Results

Race name: Men's National Derny Championships - 30km

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Holland-Leader Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 30
2 Symon Lewis Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 25
3 Philip Trodden City of Edinburgh RC Finished 2nd 21
4 Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 17
5 Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 14
6 Martyn Harris Banjo Cycles Finished 3rd 12
Neil Fraser Stevenage CC Did not finish 3rd 0
David Jack Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Women's National Derny Championships - 15km

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Katie Archibald Team Thomsons Cycles Finished 1st 30
2 Janet Birkmyre TORQ Performance Finished Elite 25
3 Hannah Walker Matrix Fitness Finished Elite 21
4 Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 2nd 17
5 Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 1st 14
6 Caroline Harding VC St Raphael Finished 2nd 12
7 Eleanor Jones VC St Raphael Finished 1st 0

Confirmed Results

Race name: Open Scratch Race (Gp A) - 12 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tristan Robbins BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 10
2 Stephen Bradbury Cycling Team Tomacc Finished 2nd 8
3 Harrison Fielding Peter Hansford Racing Finished 2nd 7
4 Tony Lock Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 6
5 Robert Stephen ViCiOUS VELO Finished 3rd 5
6 Jason Burrill Bourne Whls CC Finished 2nd 4

Confirmed Results

Race name: Open Scratch Race (Gp B) - 12 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jonathan Mould NFTO Finished Elite 10
2 Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 8
3 James Lewis NFTO Finished 1st 7
4 Danielle King Wiggle Honda Finished Elite 6
5 Katie Archibald Team Thomsons Cycles Finished 1st 5
6 Luke Smith Bristol South CC Finished 3rd 4

Confirmed Results

Race name: Women's Scratch Race - 12 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Danielle King Wiggle Honda Finished Elite 10
2 Abigail Dentus Finished 2nd 8
3 Katie Curtis Cardiff JIF Finished 2nd 7
4 Laura Cheesman Prestige Velo Club Finished 2nd 6
5 Sasha Quarrington Finished 4th 5
6 Hannah Walker Matrix Fitness Finished Elite 4

Confirmed Results

Race name: Men's Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Nethell Performance Cycle Coaching Finished 3rd 0
2 Jonathan Mould NFTO Finished Elite 0
3 Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Women's Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Katie Archibald Team Thomsons Cycles Finished 1st 0
2 Danielle King Wiggle Honda Finished Elite 0
3 Katie Curtis Cardiff JIF Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Open Points Race (Gp A) - 16 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tristan Robbins BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 10
2 Stephen Bradbury Cycling Team Tomacc Finished 2nd 8
3 Mark Shepherd Banjo Cycles Finished 3rd 7
4 Harrison Fielding Peter Hansford Racing Finished 2nd 6
5 Tony Lock Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 5
6 Jason Burrill Bourne Whls CC Finished 2nd 4

Confirmed Results

Race name: Open Points Race (Gp B) - 16 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Philip Trodden City of Edinburgh RC Finished 2nd 10
2 James Lewis NFTO Finished 1st 8
3 Katie Archibald Team Thomsons Cycles Finished 1st 7
4 Jonathan Mould NFTO Finished Elite 6
5 Matthew Rowe NFTO Race Club Finished 2nd 5
6 Nigel Stephens Finchley Racing Team Finished 2nd 4

Confirmed Results

Race name: Women's Points Race - 16 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Danielle King Wiggle Honda Finished Elite 10
2 Katie Curtis Cardiff JIF Finished 2nd 8
3 Abigail Dentus Finished 2nd 7
4 Hannah Walker Matrix Fitness Finished Elite 6
5 Keira McVitty Brixton Cycles Club Finished 1st 5
6 Laura Cheesman Prestige Velo Club Finished 2nd 4

Confirmed Results

Race name: Open Scratch Race (Gp A/B) - 20 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jonathan Mould NFTO Finished Elite 10
2 Tristan Robbins BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 8
3 Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 7
4 Stephen Bradbury Cycling Team Tomacc Finished 2nd 6
5 Harrison Fielding Peter Hansford Racing Finished 2nd 5

Confirmed Results

Race name: Women's Scratch Race - 12 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hannah Walker Matrix Fitness Finished Elite 10
2 Abigail Dentus Finished 2nd 8
3 Danielle King Wiggle Honda Finished Elite 7
4 Keira McVitty Brixton Cycles Club Finished 1st 6
5 Elanor Cadzow Bonito Squadra Corse Finished 3rd 5
6 Beth Engvis Finished 0