BC West Thames/Beyond Mountainbikes Circuit Races

Closed Circuit , Hayes – Tuesday, 22 Apr 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

469/EN/007/2008

Start Date:

Tue, 22nd Apr 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Nicholas Hawkins Arrow Cycles Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Lewis Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jack Bradford Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Dante Carpenter Norwood Paragon CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Rory Townsend Rutrainingtoday CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Baysal Mehmed Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stephanie May Midlothian Velo Sportif Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Sky Draper Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Declan Higgins Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Shiva Basu Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Imogen McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Robert Robbins Sydenham Wheelers CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Robert Robbins Sydenham Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Robert Robbins Sydenham Wheelers CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alexander Mackmin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  John Haygarth Gregarios Superclub Ciclista Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  David Newton Newport Shropshire CC Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  David Newton Newport Shropshire CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  David Newton Newport Shropshire CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  John Lacey Hemel Hempstead CC Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Anthony Cooper Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Anthony Cooper Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Dan Corby Finchley Racing Team Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Stephen Looby Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Ian Vincent Unknown 0

9. Ian Vincent -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Rich Cooper Willesden Cycling Club Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Sacha Wilson Reading CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Barry Matthews VC Meudon Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Nick Franzini London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  Philip Moore Unknown 4th 0

14. Philip Moore -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  John Williams Tamworth BMX Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Dave Harmsworth Reading CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  Gareth Batson High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Patrick Weston North Devon Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
19.  ? ? Unknown 0

19. ? ? -

Points: 0 | Status: Unknown
20.  Peter Cornwall Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Ian Newberry Gregarios Superclub Ciclista Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
23.  Alex Brewer London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
24.  Peter Kelly Unknown 4th 0

24. Peter Kelly -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
25.  George Cordal Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
26.  Martin Porter Thames Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Erlend Wiig Unknown 4th 0

27. Erlend Wiig -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
28.  Geoffrey Foster Team De Ver Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
29.  Mark Drayton London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
30.  Christopher Greig High Wycombe Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Wouter Sybrandy Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Anthony Gibb Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Tom Smith AW Cycles Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Alexander King GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Christopher Legg Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Jerone Walters Sigma Sport.co.uk Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Nick Walker TMG Horizon Cycling Team Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Gianluca Cappello VC Meudon Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st
11.  Matthew Talbot Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Dominique Gabellini JLT Condor Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Paul Delahunty London Dynamo Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Simon Whiten Army Cycling Union Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Will Hayter London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Mark Matthews AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Michael Hill Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Jason Humphries Norwood Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Michael Sneyd London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  Mark Jaggard Unknown N/A 0

22. Mark Jaggard -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Nathaniel Spurling Finsbury Park CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Samuel Fry Unknown N/A 0

24. Samuel Fry -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Steven Home Okehampton Cycle Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
26.  Vaughan Luff Team De Ver Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
27.  Martyn Harris Banjo Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Jo Skelton Herne Hill Youth CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
29.  Nigel Smith WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
30.  David Bagdan Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
31.  Justin Radford Python Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
32.  Huw Watkins London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
33.  Philip Starr Python Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
34.  Doug Baldock WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
35.  Richard Jerome Willesden Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
36.  James Cocker East London Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
37.  Richard Munday Addiscombe CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
38.  Wayne Thomas Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  Phil Sheehan Finchley Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
40.  Greg Conti Unknown 3rd 0

40. Greg Conti -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
40.  Jean Pretorius Unknown 0

40. Jean Pretorius -

Points: 0 | Status: Unknown
42.  Edward Jakszta Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
43.  James Leach Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
44.  Matthew Carden Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
45.  Darren Cainey East London Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
46.  Emma Trott Team Halfords Bikehut Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
47.  Paul Bennett Unknown 3rd 0

47. Paul Bennett -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
48.  Peter Wager VC Meudon Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
49.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
50.  Mario Manelfi Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
51.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
52.  Christopher James Willesden Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
53.  Alexander Palmer Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
54.  Ben Wilson Unknown 2nd 0

54. Ben Wilson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
55.  Robert Stimpson Python Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
56.  Alex Peterson AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
57.  Angus Marister Unknown 0

57. Angus Marister -

Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Individual registration for the season is £10 (Youths £5). Entry is on the day only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 22/04/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 22/04/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 22/04/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 22/04/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 22/04/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 18:45 Youth Only Youth --- Various
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 22/04/08 – 18:45
Youth Only, Youth
Various
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 22/04/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 22/04/08 – 18:45
Youth Only, Youth
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 22/04/08 – 19:15

4

Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 22/04/08 – 19:15
Regional C+, Band 5
45km / 28 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

469/EN/007/2008

Start Date:

Tue, 22nd Apr 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Nicholas Hawkins Arrow Cycles Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Lewis Hawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jack Bradford Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Dante Carpenter Norwood Paragon CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Rory Townsend Rutrainingtoday CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Baysal Mehmed Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stephanie May Midlothian Velo Sportif Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Sky Draper Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Declan Higgins Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Shiva Basu Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Imogen McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Robert Robbins Sydenham Wheelers CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Robert Robbins Sydenham Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Robert Robbins Sydenham Wheelers CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alexander Mackmin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  John Haygarth Gregarios Superclub Ciclista Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  David Newton Newport Shropshire CC Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  David Newton Newport Shropshire CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  David Newton Newport Shropshire CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  John Lacey Hemel Hempstead CC Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Anthony Cooper Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Anthony Cooper Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Dan Corby Finchley Racing Team Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Stephen Looby Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Ian Vincent Unknown 0

9. Ian Vincent -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Rich Cooper Willesden Cycling Club Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Sacha Wilson Reading CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Barry Matthews VC Meudon Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Nick Franzini London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  Philip Moore Unknown 4th 0

14. Philip Moore -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  John Williams Tamworth BMX Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Dave Harmsworth Reading CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  Gareth Batson High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Patrick Weston North Devon Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
19.  ? ? Unknown 0

19. ? ? -

Points: 0 | Status: Unknown
20.  Peter Cornwall Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Ian Newberry Gregarios Superclub Ciclista Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
23.  Alex Brewer London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
24.  Peter Kelly Unknown 4th 0

24. Peter Kelly -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
25.  George Cordal Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
26.  Martin Porter Thames Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Erlend Wiig Unknown 4th 0

27. Erlend Wiig -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
28.  Geoffrey Foster Team De Ver Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
29.  Mark Drayton London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
30.  Christopher Greig High Wycombe Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Wouter Sybrandy Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Anthony Gibb Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Tom Smith AW Cycles Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Alexander King GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Christopher Legg Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Jerone Walters Sigma Sport.co.uk Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Nick Walker TMG Horizon Cycling Team Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Paul Crook WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Gianluca Cappello VC Meudon Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st
11.  Matthew Talbot Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Dominique Gabellini JLT Condor Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Paul Delahunty London Dynamo Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Simon Whiten Army Cycling Union Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Will Hayter London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Mark Matthews AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Michael Hill Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Jason Humphries Norwood Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Michael Sneyd London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  Mark Jaggard Unknown N/A 0

22. Mark Jaggard -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Nathaniel Spurling Finsbury Park CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Samuel Fry Unknown N/A 0

24. Samuel Fry -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Steven Home Okehampton Cycle Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
26.  Vaughan Luff Team De Ver Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
27.  Martyn Harris Banjo Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Jo Skelton Herne Hill Youth CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
29.  Nigel Smith WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
30.  David Bagdan Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
31.  Justin Radford Python Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
32.  Huw Watkins London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
33.  Philip Starr Python Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
34.  Doug Baldock WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
35.  Richard Jerome Willesden Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
36.  James Cocker East London Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
37.  Richard Munday Addiscombe CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
38.  Wayne Thomas Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  Phil Sheehan Finchley Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
40.  Greg Conti Unknown 3rd 0

40. Greg Conti -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
40.  Jean Pretorius Unknown 0

40. Jean Pretorius -

Points: 0 | Status: Unknown
42.  Edward Jakszta Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
43.  James Leach Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
44.  Matthew Carden Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
45.  Darren Cainey East London Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
46.  Emma Trott Team Halfords Bikehut Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
47.  Paul Bennett Unknown 3rd 0

47. Paul Bennett -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
48.  Peter Wager VC Meudon Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
49.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
50.  Mario Manelfi Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
51.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
52.  Christopher James Willesden Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
53.  Alexander Palmer Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
54.  Ben Wilson Unknown 2nd 0

54. Ben Wilson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
55.  Robert Stimpson Python Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
56.  Alex Peterson AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
57.  Angus Marister Unknown 0

57. Angus Marister -

Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Individual registration for the season is £10 (Youths £5). Entry is on the day only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 22/04/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 22/04/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 22/04/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 22/04/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 22/04/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 18:45 Youth Only Youth --- Various
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 22/04/08 – 18:45
Youth Only, Youth
Various
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 22/04/08 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 22/04/08 – 18:45
Youth Only, Youth
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 22/04/08 – 19:15

4

Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/04/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 22/04/08 – 19:15
Regional C+, Band 5
45km / 28 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk