Newport City Winter Track League 2013/14

Track League , Newport – Tuesday, 17 Dec 2013

Event Summary

Event Overview

Each league will comprise a 5 race program including Scratch, Points, Hare and Hounds, Elimination Races and one other. The exact details will vary week by week as in previous years. The full race program will be published on the NCC website shortly.

We are starting a little earler than in previous years in order to accommodate a 4th League and aim to finish by 2130-2145.

THERE WILL NOT BE ANY TRACK WARM UP FOLLOWING THE RIDERS BRIEFING TO ENABLE US TO RUN THIS EXTENDED PROGRAM.  PLEASE MAKE ARRANGEMENTS TO BRING ROLLERS ETC

An efficient program relies on volunteers, officials AND riders being in the right place at the right time so please pay attention to race briefings and timings.

Event Details

Event URN:

292474

Start Date:

Tue, 17th Dec 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Wales National Velodrome, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

League C Youth - 14 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
League C Youth - 14 Lap Scratch - Results
1.  Daniel Maclean-Howell Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Georgia Swainson Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

League C Youth - 8 lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
League C Youth - 8 lap Hare and Hounds - Results
1.  Joseph West 1st Chard Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Kris Caines Yeovil CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

League C Youth - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
League C Youth - Elimination - Results
1.  Emily Tillett Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph West 1st Chard Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Jones Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

League C Youth - 20 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
League C Youth - 20 lap Points - Results
1.  Daniel Maclean-Howell Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Jones Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

League C - 14 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
League C - 14 lap Scratch - Results
1.  Ethan Derrick Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Mark Shepherd Banjo Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Hogan Chippenham & Dist Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

League C - 8 lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
League C - 8 lap Hare and Hounds - Results
1.  Ben Hogan Chippenham & Dist Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Cox Finished 2nd 0

2. Simon Cox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elliot Redfern Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

League C - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
League C - Elimination - Results
1.  Mark Shepherd Banjo Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ethan Derrick Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Redfern Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

League C - 20 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
League C - 20 lap Points - Results
1.  Simon Cox Finished 2nd 0

1. Simon Cox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mark Shepherd Banjo Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ethan Derrick Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

League B - 16 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
League B - 16 lap Scratch - Results
1.  Rhys Britton Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ellie Coster Bush Healthcare CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  William Fotheringham Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

League B - 10 lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
League B - 10 lap Hare and Hounds - Results
1.  Oliver Postle Bush Healthcare CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan White 1st Chard Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tomos Absalom Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

League B - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
League B - Elimination - Results
1.  Rhys Britton Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Postle Bush Healthcare CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Tillett Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

League B - 32 lap points

Position Name Club name Rider status Category Points
League B - 32 lap points - Results
1.  Rhys Britton Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Postle Bush Healthcare CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Peter Kibble Cycology Bikes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

League A - 18 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
League A - 18 lap Scratch - Results
1.  Owen James County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tristan Robbins BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

League A - 12 lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
League A - 12 lap Hare and Hounds - Results
1.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Owen James County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Etienne Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

League A - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
League A - Elimination - Results
1.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Owen James County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Robert Hogg 1st Chard Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

League A - 40 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
League A - 40 lap Points - Results
1.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tristan Robbins BH-Solidor-WAM Youth Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joseph Wiltshire Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

League C Youth - Overall standings

Position Name Club name Rider status Category Points
League C Youth - Overall standings - Results
1.  Zach Bridges Cardiff JIF Finished B 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph West 1st Chard Whls Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
3.  Daniel Maclean-Howell Purbeck Peloton Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Pfeiffer Georgi Purbeck Peloton Finished B 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: B
5.  Sophie Taylor Abergavenny Road Club Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Matthew Shaw Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Hogan Purbeck Peloton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Sydnie Price Purbeck Peloton Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Bethany Taylor Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Robbie Bain Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Kris Caines Yeovil CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Ben Hogan Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joseph Hiscott Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jonathan Oxley Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Georgia Swainson Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Emily Tillett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Joseph Saunders Mid Devon CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Niamh Jones Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Ruby Bond Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Carys Blackmore Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

League C - Overall standings

Position Name Club name Rider status Category Points
League C - Overall standings - Results
1.  Mark Shepherd Banjo Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ethan Derrick Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Hogan Chippenham & Dist Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Matt Witts Dream Cycling Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Owen Jeffries Pedalworks Performance Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jack Mattock Pedalworks Performance Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gethin Howells Pedalworks Performance Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Davies Finished 0

8. Paul Davies -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Ben Hogan Pedalworks Performance Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Simon Cox Finished 2nd 0

10. Simon Cox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Mary McFadzean Cycle Sport Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Charles Sanders Cadence Cannondale RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Elliot Redfern Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jessica Hill Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Spencer Faraday Finished 0

16. Spencer Faraday -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Louise Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  David Sleigh Clevedon & District RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Finn Spicer Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

League B - Overall standings

Position Name Club name Rider status Category Points
League B - Overall standings - Results
1.  Rhys Britton Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Postle Bush Healthcare CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Peter Kibble Cycology Bikes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Tillett Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ellie Coster Bush Healthcare CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jeremy Brougham London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matt Cooper Finished 0

7. Matt Cooper -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Lucy Shaw Solihull CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Manon Lloyd Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Harvey Jackson Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Oscar Mingay Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Joe Carter Finished 0

13. Joe Carter -

Points: 0 | Status: Finished
14.  William Fotheringham Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Ryan White 1st Chard Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Owen Jeffries Northern CC/Dave Kane Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Samuel Sturt Cardiff JIF Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Ethan Derrick Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Charles Sanders Cadence Cannondale RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Daniel Coombe Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Mark Shepherd Finished 0

22. Mark Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Tomos Absolom Finished 0

23. Tomos Absolom -

Points: 0 | Status: Finished

League A - Overall standings

Position Name Club name Rider status Category Points
League A - Overall standings - Results
1.  Joseph Wiltshire Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Robert Hogg 1st Chard Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Zachery May Cardiff JIF Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Owen James County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Peter Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Tristan Robbins BH-Solidor-WAM Youth Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Nick Noble Bristol RC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Thomas Baylis Polypipe Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Scott Davies Madison Genesis Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Hefin Evans Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Matt Witts Dream Cycling Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Jack Mattock BH-Solidor-WAM Youth Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  George Atkins Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Etienne Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Dan Coleman Cycle Sport South Hams Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Stephen Bradbury Cycling Team Tomacc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Joshua Burns Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Rob Steven Finished 0

21. Rob Steven -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Jacob Board 1st Chard Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Four Ability Groups A, B, C Adult & C Youth. Pre enter online via http://www.newport.gov.uk/leisure or via Reception to guarantee a place. (Phone bookings can no longer be taken) Entry £8.50 Adult and £5.30 Youth (Under 17 years) Please be aware that there will not be track warm up time this year to accommodate the full program. Racing will start immediately the rider briefings finish. Please bring your own rollers/turbo etc.

The Races

League C - Youth Only Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Youth Only ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
Regional C, None
League B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
Regional C, None
League C - Adult only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
Regional C, None
League C Youth - 14 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Youth Only None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League C Youth - 8 lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Youth Only None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League C Youth - Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Youth Only None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League C Youth - 20 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Youth Only None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League C - 14 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League C - 8 lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League C - Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League C - 20 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League B - 16 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League B - 10 lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League B - Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League B - 32 lap points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League A - 18 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League A - 12 lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League A - Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League A - 40 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League C Youth - Overall standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Tue 17/12/13 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
League C - Overall standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 19:00 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 19:00
League B - Overall standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 19:00 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 19:00
League A - Overall standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 17:00 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 17:00

Event Summary

Event Overview

Each league will comprise a 5 race program including Scratch, Points, Hare and Hounds, Elimination Races and one other. The exact details will vary week by week as in previous years. The full race program will be published on the NCC website shortly.

We are starting a little earler than in previous years in order to accommodate a 4th League and aim to finish by 2130-2145.

THERE WILL NOT BE ANY TRACK WARM UP FOLLOWING THE RIDERS BRIEFING TO ENABLE US TO RUN THIS EXTENDED PROGRAM.  PLEASE MAKE ARRANGEMENTS TO BRING ROLLERS ETC

An efficient program relies on volunteers, officials AND riders being in the right place at the right time so please pay attention to race briefings and timings.

Event Details

Event URN:

292474

Start Date:

Tue, 17th Dec 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Wales National Velodrome, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

League C Youth - 14 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
League C Youth - 14 Lap Scratch - Results
1.  Daniel Maclean-Howell Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Georgia Swainson Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

League C Youth - 8 lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
League C Youth - 8 lap Hare and Hounds - Results
1.  Joseph West 1st Chard Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Kris Caines Yeovil CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

League C Youth - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
League C Youth - Elimination - Results
1.  Emily Tillett Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph West 1st Chard Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Jones Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

League C Youth - 20 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
League C Youth - 20 lap Points - Results
1.  Daniel Maclean-Howell Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Jones Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

League C - 14 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
League C - 14 lap Scratch - Results
1.  Ethan Derrick Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Mark Shepherd Banjo Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Hogan Chippenham & Dist Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

League C - 8 lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
League C - 8 lap Hare and Hounds - Results
1.  Ben Hogan Chippenham & Dist Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Cox Finished 2nd 0

2. Simon Cox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elliot Redfern Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

League C - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
League C - Elimination - Results
1.  Mark Shepherd Banjo Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ethan Derrick Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Redfern Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

League C - 20 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
League C - 20 lap Points - Results
1.  Simon Cox Finished 2nd 0

1. Simon Cox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mark Shepherd Banjo Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ethan Derrick Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

League B - 16 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
League B - 16 lap Scratch - Results
1.  Rhys Britton Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ellie Coster Bush Healthcare CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  William Fotheringham Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

League B - 10 lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
League B - 10 lap Hare and Hounds - Results
1.  Oliver Postle Bush Healthcare CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan White 1st Chard Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tomos Absalom Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

League B - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
League B - Elimination - Results
1.  Rhys Britton Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Postle Bush Healthcare CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Tillett Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

League B - 32 lap points

Position Name Club name Rider status Category Points
League B - 32 lap points - Results
1.  Rhys Britton Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Postle Bush Healthcare CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Peter Kibble Cycology Bikes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

League A - 18 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
League A - 18 lap Scratch - Results
1.  Owen James County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tristan Robbins BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

League A - 12 lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
League A - 12 lap Hare and Hounds - Results
1.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Owen James County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Etienne Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

League A - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
League A - Elimination - Results
1.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Owen James County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Robert Hogg 1st Chard Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

League A - 40 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
League A - 40 lap Points - Results
1.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tristan Robbins BH-Solidor-WAM Youth Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joseph Wiltshire Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

League C Youth - Overall standings

Position Name Club name Rider status Category Points
League C Youth - Overall standings - Results
1.  Zach Bridges Cardiff JIF Finished B 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph West 1st Chard Whls Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
3.  Daniel Maclean-Howell Purbeck Peloton Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Pfeiffer Georgi Purbeck Peloton Finished B 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: B
5.  Sophie Taylor Abergavenny Road Club Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Matthew Shaw Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Hogan Purbeck Peloton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Sydnie Price Purbeck Peloton Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Bethany Taylor Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Robbie Bain Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Kris Caines Yeovil CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Ben Hogan Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joseph Hiscott Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jonathan Oxley Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Georgia Swainson Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Emily Tillett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Joseph Saunders Mid Devon CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Niamh Jones Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Ruby Bond Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Carys Blackmore Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

League C - Overall standings

Position Name Club name Rider status Category Points
League C - Overall standings - Results
1.  Mark Shepherd Banjo Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ethan Derrick Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Hogan Chippenham & Dist Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Matt Witts Dream Cycling Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Owen Jeffries Pedalworks Performance Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jack Mattock Pedalworks Performance Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gethin Howells Pedalworks Performance Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Davies Finished 0

8. Paul Davies -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Ben Hogan Pedalworks Performance Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Simon Cox Finished 2nd 0

10. Simon Cox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Mary McFadzean Cycle Sport Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Charles Sanders Cadence Cannondale RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Elliot Redfern Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jessica Hill Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Spencer Faraday Finished 0

16. Spencer Faraday -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Louise Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  David Sleigh Clevedon & District RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Finn Spicer Chippenham & Dist Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

League B - Overall standings

Position Name Club name Rider status Category Points
League B - Overall standings - Results
1.  Rhys Britton Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Postle Bush Healthcare CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Peter Kibble Cycology Bikes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Tillett Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ellie Coster Bush Healthcare CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jeremy Brougham London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matt Cooper Finished 0

7. Matt Cooper -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Lucy Shaw Solihull CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Manon Lloyd Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Harvey Jackson Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Oscar Mingay Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Joe Carter Finished 0

13. Joe Carter -

Points: 0 | Status: Finished
14.  William Fotheringham Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Ryan White 1st Chard Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Owen Jeffries Northern CC/Dave Kane Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Samuel Sturt Cardiff JIF Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Ethan Derrick Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Charles Sanders Cadence Cannondale RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Daniel Coombe Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Mark Shepherd Finished 0

22. Mark Shepherd -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Tomos Absolom Finished 0

23. Tomos Absolom -

Points: 0 | Status: Finished

League A - Overall standings

Position Name Club name Rider status Category Points
League A - Overall standings - Results
1.  Joseph Wiltshire Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Robert Hogg 1st Chard Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Zachery May Cardiff JIF Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Owen James County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Peter Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Tristan Robbins BH-Solidor-WAM Youth Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Nick Noble Bristol RC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Thomas Baylis Polypipe Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Scott Davies Madison Genesis Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Hefin Evans Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Matt Witts Dream Cycling Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Jack Mattock BH-Solidor-WAM Youth Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  George Atkins Raleigh GAC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Etienne Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Dan Coleman Cycle Sport South Hams Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Stephen Bradbury Cycling Team Tomacc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Joshua Burns Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Rob Steven Finished 0

21. Rob Steven -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Jacob Board 1st Chard Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Four Ability Groups A, B, C Adult & C Youth. Pre enter online via http://www.newport.gov.uk/leisure or via Reception to guarantee a place. (Phone bookings can no longer be taken) Entry £8.50 Adult and £5.30 Youth (Under 17 years) Please be aware that there will not be track warm up time this year to accommodate the full program. Racing will start immediately the rider briefings finish. Please bring your own rollers/turbo etc.

The Races

League C - Youth Only Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Youth Only ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
Regional C, None
League B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
Regional C, None
League C - Adult only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
Regional C, None
League C Youth - 14 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Youth Only None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League C Youth - 8 lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Youth Only None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League C Youth - Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Youth Only None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League C Youth - 20 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Youth Only None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League C - 14 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League C - 8 lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League C - Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League C - 20 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League B - 16 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League B - 10 lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League B - Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League B - 32 lap points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League A - 18 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League A - 12 lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League A - Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League A - 40 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 18:45 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 18:45
League C Youth - Overall standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Tue 17/12/13 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
League C - Overall standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 19:00 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 19:00
League B - Overall standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 19:00 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 19:00
League A - Overall standings Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/12/13 17:00 Regional C None ---
Tue 17/12/13 – 17:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk