Event URN:
289907
Start date:
Sun, 15th Sep 2013
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Norway
Norway, 99999
Online Entry FAQs
Event organiser:
Mr Event Organiser
Foreign event - no details
99999
Cheques payable to:
Mr Event Organiser
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
15 Sep 13 10:00 Elite Men MTB International B MTB DH International B Elite, Expert
15 Sep 13 10:00 Elite Women MTB International B MTB DH International B Elite, Junior
15 Sep 13 10:00 Junior Men MTB International B MTB DH International B Elite, Junior, ...

View All

Race: Elite Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Sep 13 10:00 MTB International B MTB DH International B Elite, Expert ---

Race: Elite Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Sep 13 10:00 MTB International B MTB DH International B Elite, Junior ---

Race: Junior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Sep 13 10:00 MTB International B MTB DH International B Elite, Junior, Juven... ---

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2 Danny Hart Finished Elite 00:03:41:815 260
6 Steve Peat Santa Cruz Syndicate Finished Elite 00:03:45:919 180
8 Matthew Simmonds Chain Reaction Cycles/PayPal Finished Elite 00:03:46:711 160
9 Bernard Kerr Pivot Factory DH Team Finished Elite 00:03:46:889 150
12 Gee Atherton GT Factory Racing Finished Elite 00:03:48:578 135
14 Joshua Bryceland Santa Cruz Syndicate Finished Elite 00:03:49:750 125
18 Marc Beaumont GT Factory Racing Finished Elite 00:03:50:409 105
22 Brendan Fairclough Finished Elite 00:03:51:891 85
26 Harry Molloy Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:03:53:257 65
31 Adam Brayton Hope Factory Racing Finished Elite 00:03:55:617 46
32 Fraser McGlone Finished Elite 00:03:56:079 44
34 Jack Reading Finished Elite 00:03:56:335 40
45 Mathew Stuttard Ride On Finished Elite 00:03:58:354 21
47 Ruaridh Cunningham Finished Elite 00:03:58:725 19
50 Richard Thomas Finished Elite 00:03:59:929 16
51 Scott Mears Finished Elite 00:04:00:124 15
52 Joseph Smith Chain Reaction Cycles/PayPal Finished Elite 00:04:00:214 14
59 Sam Dale Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:04:03:442 7
63 Harry Heath Finished Elite 00:04:04:240 5
72 Alex Bond Finished Elite 00:04:19:652 5
81 Harry Molloy Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:03:48:377 5
84 Jay Williamson Gawton Gravity Hub Finished Elite 00:03:51:481 5
88 Josh Lowe Finished Expert 00:03:52:994 5
89 Joseph Connell Finished Elite 00:03:53:490 5
90 Jack Geoghegan Madison Saracen Factory Team Finished Expert 00:03:53:875 5
104 Josh Lewis Finished Expert 00:03:57:659 5
114 Peter Williams Finished Elite 00:04:00:774 5
116 George Belk Finished Expert 00:04:01:563 5
120 Michael Vickers Finished Expert 00:04:08:175 5
127 James Swinden Finished Elite 00:04:28:919 5

Confirmed Results

Race name: Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rachel Atherton GT Factory Racing Finished Elite 00:04:09:858 300
2 Manon Carpenter Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:04:17:489 260
12 Tahnee Seagrave Finished Junior 00:04:45:905 135
23 Jessica Stone Finished Elite 00:04:50:099 80

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Jones Finished Junior 00:03:46:870 300
2 Innes Graham Finished Junior 00:03:50:352 260
11 William Weston Finished Junior 00:04:07:691 140
12 Lachlan Blair West Highland Wheelers Finished Junior 00:04:08:158 135
16 George Gannicott Gala Cycling Club Finished Junior 00:04:09:078 115
18 Dan Farley Finished Junior 00:04:10:275 105
19 Sam Herd Perth City Cycles Finished Junior 00:04:11:687 100
25 Thomas Owens Team Skene/Don Skene Cycles Finished Junior 00:04:22:473 70
Philip Atwill Madison Saracen Factory Team Did not start Junior 0
Morgan Gulland Did not start Junior 0
Morgan Gulland Did not start Junior 0