National Trophy Round 1 Results

Navigation:
Home » Cyclo-cross

National Trophy Round 1 Results

|

Joolze's View From a Ditch | Post Race Rider Interviews

Elite & Under-23

1 Paul Oldham Hope Factory Racing Elite 0:59:18
2 Jan van Dael Sunweb Pro-Job - Belgium Elite at 0:03
3 Jody Crawforth Arctic - Premier RT Elite at 0:43
4 Dave Collins Hope Factory Racing Elite at 0:50
5 Stuart Wearmouth MTS Cycle Sport Elite at 1:30
6 Mark Thwaites Team Assos Elite at 1:48
7 Stuart Bowers Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Elite at 2:08
8 Jamie Newall VC Meudon Elite at 2:17
9 Ian Field Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Elite at 2:29
10 Ben Eedy Team Empella Cyclo-cross.com Elite at 2:54
11 Robert Watson Paul Milnes RT/Bradford Olympic Under 23 at 3:10
12 Rob Jebb Wheelbase.co.uk/Cannondale Elite at 3:11
13 William Bjergfelt Sportbeans/Willier Elite at 3:13
14 Ben Roach Cult Racing Under 23 at 3:16
15 Anthony O'Boyle Team Torq/Kona Elite at 3:27
16 Steven Ward MTS Cycle Sport Elite at 3:27
17 Nathan Miller Lotto Olympia Team Interbike Elite at 4:09
18 Crispin Doyle Swindon RC Elite at 4:09
19 Mark Cotton Bycka Sport/Archway Insurance Elite at 4:09
20 Lee Shunburne Matlock CC/Impsport/Farmers/Wards Elite at 4:09
21 Tim Baldwin Paul Milnes/Bradford Olympic RC Elite at 4:10
22 Tom Payton Cult Racing Under 23 at 4:19
23 David Nichols Glendene CC/Bike Trax Under 23 at 4:35
24 Rob Parkin Heanor Clarion CC Elite at 4:44
25 Daniel Duguid Sigma Sport/Specialised/Sportful Elite at 4:50
26 Darren Barclay Arctic - Premier RT Elite at 4:58
27 Ben Simmons Team Wiggle Elite at 5:02
28 Shaun Aldous Extreme Sports Therapy Elite at 5:03
29 Matt MacDonald Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Elite at 5:15
30 Thomas Lowe Raleigh Avanti RT/Michelin/High5 Under 23 at 5:21
31 Sion O'Boyle Team Torq/Kona Under 23 at 5:31
32 Roy Wyle Smith Shred Racing Elite at 5:39
33 Malcolm Lewis MTS Cycle Sport - Inland RT Elite at 5:55
34 Richard Lister Endura/Thule/24/7/Kinesis/MI Racing Elite at 5:55
35 James Williams Pendragon Kalas Elite at 6:08
36 Gareth Whittall Beauvale CC Elite at 6:23
37 Michael Warner Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Elite at 7:00
38 Michael Blewitt Individual Member Elite at 1 lap
39 Michael Groves Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Elite at 1 lap
40 Andrew Dilkes VC Meudon Elite at 1 lap
41 Andy Powell Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Elite at 1 lap
42 Ben Spurrier Team Mule Bar Elite at 1 lap
43 Ben Price Individual Member Under 23 at 1 lap
44 Jay Horton Team Certini Elite at 1 lap
45 Jeremy Hicks Rugby Velo Under 23 at 1 lap
46 Andrew Waterman Dulwich Paragon CC Elite at 1 lap
47 Ian Daws Dream CC Elite at 1 lap
48 Edward Sneddon Sigma Sport Elite at 1 lap

Women

1 Gabriella Day Cyclefit RT Woman 41:32
2 Jasmine Adams-Friend Wyre Forest CRC/Fabricolor/DWT Legal Woman at 0:55
3 Maddie Horton Team Certini Woman at 1:23
4 Hannah Barnes (J) Candi TV/Marshalls Pasta Woman at 2:05
5 Joanne McRae Arctic-Premier RT Woman at 2:34
6 Louise Day (V50) Fat Birds CC Woman at 3:36
7 Rachel Moss Ford CC Woman at 3:39
8 Genevieve Whitson Swindon RC Woman at 4:06
9 Lisa Parsons (V40) Welland Valley CC Woman at 4:11
10 Carla Haines Ako/Ducati Corse Womens CT UK Woman at 5:55
11 Claire Beaumont London Dynamo/Cyclefit Woman at 6:48
12 Andrea Halman Swindon RC Woman at 1 lap

Junior Men

1 Daniel McLay Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Junior 43:57
2 Steven James Pedalon.co.uk Junior at 0:13
3 Luke Gray Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Junior at 0:22
4 Thomas Moses Team Wallis-CHH RT Junior at 1:50
5 Alec Briggs Arctic-Premier RT Junior at 1:53
6 Josuah Papworth Cult Racing Junior at 1:54
7 Paul Young Glendene CC/Bike Trax Junior at 2:29
8 Alistair Slater Bourne Wheelers CC Junior at 3:01
9 Taylor Johnstone Team de Ver Junior at 3:11
10 Oliver Webster Crosstrax Junior at 3:24
11 Luke Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Junior at 3:31
12 Martin Woofindin Sport City Velo Junior at 3:32
13 Ciaran O'Grady VC Deal/Activ/Hammond/Rowland/Nicosport Junior at 4:23
14 Andrew Hargroves Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Junior at 4:53
15 Hamish Fletcher-Cooney Gill Cycles Junior at 5:06
16 Luke Newby Diss & District CC Junior at 1 lap

Youth - Boys

1 Edward McParland JD Cycles Ilkley Youth 32:08
2 Hugo Robinson Ipswich BC Youth at 0:03
3 Daniel Murphy Team Keyne - Trek Youth at 0:23
4 Samuel Lowe Raleigh Avanti RT/Michelin/High5 Youth at 0:30
5 Jacob James Halesowen A & CC Youth at 0:43
6 Joseph Moses Bronte Whs/Neophix Engineering Youth at 0:55
7 Jonathan Dibben Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Youth at 1:00
8 Harry Franklin VC Londres Youth at 1:01
9 Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Youth at 1:11
10 Thomas Armstrong Ribble Valley CRC - Juniors Youth at 1:20
11 Luke Cowley Swindon RC Youth at 1:25
12 Billy Harding Paul Milnes RT/ Bradford Olympic Under 14 at 1:28
13 Joe Kirkham VC Long Eaton Youth at 1:35
14 Harvey Lowe Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Under 14 at 1:39
15 Joseph Fox Solihull CC Youth at 1:51
16 Jack Finch VC Londres Youth at 2:08
17 William Worrall Towy Riders Youth at 2:13
18 Nicholas Barnes Seacroft Wheelers Youth at 2:17
19 Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Youth at 2:30
20 Jordan Gell VC Lincoln/Pygott&Crone/B&O/SPS/Impsport Youth at 2:37
21 Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Youth at 2:46
22 John Lomas Matlock CC/Impsport/Farmers/Wards Youth at 2:46
23 Joshua Parkin Herne Hill Youth CC Youth at 2:54
24 Dylan Kerfoot-Robson Rhos on Sea CC Under 14 at 3:06
25 Jack Ravenscroft Halesowen A & CC Under 14 at 3:08
26 Jack Spicer VC Deal/Activ/Hammond/Rowland/Nicosport Youth at 3:30
27 Samuel Broughton Leicestershire RC Youth at 3:41
28 Christian Braybrooke Eastlands Velo Under 14 at 4:25
29 Daniel Nash St Austell Wheelers CC Youth at 4:40
30 Sam Beckingsale Abergavenny RC/Lane/Govilon/Gateway Under 14 at 5:35
31 James Shaw Heanor Clarion CC Under 14 at 6:04
32 Tomas Franklin Herne Hill Youth CC Under 14 at 6:04
33 Christopher Barnes Seacroft Wheelers Under 14 at 6:57
34 Jake Poole VC Lincoln/Pygott&Crone/B&O/SPS/Impsport Youth at 7:08
35 Sean Dunlea PCA Ciclos Uno/Squeezy/Isaac Under 14 at 7:16
36 Robert Armstrong Ribble Valley CRC - Juniors Under 14 at 7:20
37 Daniel Fox Solihull CC Under 14 at 7:35
38 Isaac Staff Swindon RC Youth at 7:52
39 Alex Braybrooke Eastlands Velo Under 14 at 1 lap
40 William Davies Lichfield City CC Under 14 at 1 lap

Youth - Girls

1 Lucy Garner Leicestershire RC Yth Girl 36:05
2 Bethany Crumpton Halesowen A & CC Yth Girl at 0:01
3 Hannah Payton Stourbridge CC Yth Girl at 0:07
4 Alice Barnes Palmer Park Velo Yth Girl at 1:19
5 Amy Roberts Cardiff Ajax CC Yth Girl at 1:57
6 Ffion James Abergavenny RC/Lane/Govilon/Gateway U14 Girl at 2:10
7 Grace Garner Leicestershire RC U14 Girl at 3:33
8 Saskia Hook South Pennine RC Yth Girl at 3:55
9 Rosie Blount Derby Mercury RC Yth Girl at 4:43
10 Emily Barnes Palmer Park Velo Yth Girl at 4:48
11 Emily Nelson Lichfield City CC U14 Girl at 5:24
12 Sarah Lomas Matlock CC/Impsport/Farmers/Wards U14 Girl at 6:47
13 Sara Gent In Gear Cycling Development Squad Yth Girl at 7:08
14 Hannah Blount Derby Mercury RC U14 Girl at 7:52
15 Laura Clode Guerciotti/JJCoach.com Yth Girl at 1 lap
16 Rosie Crumpton Halesowen A & CC U14 Girl at 1 lap

Veteran 40+

1 Chris Young JD Cycles Ilkley Veteran 40:57
2 Darren Atkins Coventry RC/Ridecov.co.uk Veteran at 0:00
3 Philip Roach Coventry RC/Ridecov.co.uk Veteran at 0:26
4 Ian Jeremiah Cardiff J.I.F./Cyclopaedia Veteran at 0:44
5 Andrew Shaw Raleigh Avanti RT/Michelin/High5 Veteran at 0:57
6 Matthew Denby www.Zepnat.com/Xero/Bioracer Veteran at 1:04
7 Keith Sheridan Corinium CC Veteran at 1:09
8 Noel Clough Fietsen Tempo/The House/Chapters Veteran at 1:09
9 John Shaw www.Zepnat.com/Xero/Bioracer Veteran at 1:15
10 Jonathan Marshall Belper BC Veteran at 1:15
11 Geoff Giddings Raleigh Avanti RT/Michelin/High5 Veteran at 1:20
12 Steve Barron VC Lincoln/Pygott/B&O/SPS/Impsport Veteran at 1:54
13 Antony Green GA Cycles Veteran at 2:35
14 Tim Carpenter Team Empella Cyclo-cross.com Veteran at 2:54
15 Jonathan Watson www.Zepnat.com/Xero/Bioracer Veteran at 2:55
16 Mick Rowson JD Cycles Ilkley Veteran at 3:00
17 Stephen Poole www.Zepnat.com RT/Xero/Bioracer Veteran at 3:10
18 Garry Clark Banjocycles.com Veteran at 3:12
19 Kevin Payton Stourbridge CC Veteran at 3:30
20 Steven Davies Guerciotti/JJCoach.com Veteran at 3:30
21 Steve Barnes www.Zepnat.com/Xero/Bioracer Veteran at 3:46
22 George Higgs Crawley Wheelers Veteran at 3:46
23 Gary Andrews Team Certini Veteran at 3:51
24 Gary Allan GA Cycles Veteran at 4:09
25 Stuart Pickering www.Cyclelogic.co.uk Veteran at 4:09
26 Julian Gould www.Zepnat.com/Xero/Bioracer Veteran at 4:11
27 David Garrett Rugby Velo Veteran at 4:14
28 Harvey Levann Pedal Power Loughborough Veteran at 4:18
29 Gary Hipwell Rugby Velo Veteran at 5:20
30 Lee Bradley Guerciotti/JJCoach.com Veteran at 5:52
31 Craig Beech Lotto Olympia Team Ionterbike Veteran at 6:05
32 Andy Smith Swindon RC Veteran at 6:19
33 Ian Newby Diss & District CC Veteran at 6:35
34 Adrian Clode Guerciotti/JJCoaching.com Veteran at 7:12
35 Adrian Ravenscroft Birmingham CC Veteran at 7:35
36 Charles Warren Individual Member Veteran at 8:15
37 Nigel Langridge Crawley Wheelers Veteran at 8:33
38 Peter Lifford Becontree Wheelers Veteran at 8:45
39 Colin Humphreys Red Rose Olympic CC Veteran at 1 lap
40 Anthony Dyment North Hampshire RC Veteran at 1 lap
41 Phillip Braybrooke Sport City Velo Veteran at 1 lap
42 Colin Ager Individual Member Veteran at 1 lap

Veteran 50+

1 Martin Eadon Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Over 50 41:12
2 Ian Wright Raleigh Avanti RT/Michelin/High5 Over 50 at 0:59
3 Roy Hunt Colnago-Microshift-Skins Over 50 at 1:33
4 Dave McMullen Evans Cycles RT Over 50 at 1:42
5 Barry Kipling MTS Cycle Sport/Inkland RT Over 50 at 2:15
6 John Galway Keswickbikes.co.uk Over 50 at 2:21
7 Peter Wilkin Individual Member Over 50 at 2:35
8 Andrew Roberts Evans Cycles RT Over 50 at 3:18
9 David Smith Team Empella cyclo-cross.com Over 50 at 3:26
10 Douglas Fox Crawley Wheelers Over 50 at 3:38
11 Tim Butler Ipswich BC Over 50 at 3:38
12 Peter Smith Team Milton Keynes Over 50 at 4:42
13 Ian MacDonald Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Over 50 at 5:02
14 Chris Gooch Amis Velo Over 50 at 5:18
15 Stuart Gough Portswood Cycles RT Over 50 at 5:53
16 Peter Hargroves Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Over 50 at 5:58
17 Philip Cooper Individual Member Over 50 at 6:06
18 Peter Turner Derby Mercury RC Over 50 at 6:17
19 Peter Mooney Rugby Velo Over 50 at 1 lap
20 Philip Harries Cardiff Ajax CC Over 50 at 1 lap